Liity jäseneksi

Liittokokous

AKI-liittojen ylin päättävä elin on sen jäsenliittojen edustajien liittokokous. Liittokokoukseen saa kukin jäsenjärjestö nimetä kaksi edustajaa sekä lisäksi yhden edustajan kutakin 150 alkavaa varsinaista jäsentä kohden. Jos liitolla on opiskelijajäseniä, se saa nimetä liittokokoukseen myös yhden opiskelijaedustajan.

Hallitus

Hallitus käyttää AKI-liittojen toimeenpanovaltaa.

Hallituksen jäsenet kaudella 2021–2022

AKI-liitot ry:n valtuuston valitsemat hallituksen jäsenet ovat vuonna 2021 – 2022 (suluissa henkilökohtainen varajäsen):

Puheenjohtaja: Minna Raassina (Pia Bengts), SKUL

Jäsenet:

Riitta Haapa-aho (Ossi Tervonen), SKPL

Mikko Huhtala (Jaakko Muhonen), SKPL

Janne Keränen (Kaisa Iso-Herttua), SKPL

Janette Lagerroos (Mats Lindgård), SKPL

Mirja-Liisa Lindström (Heikki Karppinen), SKPL

Osmo Luukkonen (Laura Hienonen), SKPL

Markku Hekkala (Martti Hertteli), SKUL

Anna Marte (Mari Lamminen), SKUL

Maiju Helin (Katri Vanhamäki), SKUL

Laura Leipakka (Torsti Henttinen), STL

Kirkkomusiikin alan opiskelijaedustaja: Sanna Saarenpää (Heinituuli Holopainen)

Teologian alan opiskelijaedustaja: Petra Laatikainen (Pinja Länsikallio)

Neuvottelukunnat, toimikunnat ja työryhmät

Neuvottelukunnat, toimikunnat ja työryhmät toimivat hallituksen alaisuudessa.

Cruxin toimituskunta

Laaksamo, Merja, päätoimittaja, puheenjohtaja

SKUL:
Hertteli, Martti (1. kausi) 2022–2023
Kangas, Katja (1. kausi) 2022–2023
Savimäki, Ismo (3. kausi) 2018–2023

SKPL:
Iso-Herttua, Kaisa (3. kausi) 2017–2022
Itäleino, Juha (1. kausi) 2022-2023
Kreivi-Palosaari, Satu (1. kausi) 2021–2022
Lagerroos, Janette (1. kausi) 2022-2023

STL:
Töyräänvuori, Joanna (1. kausi) 2021–2022

Meinola, Heli, toimitussihteeri

Viestintätoimikunta

SKUL:
Pakkanen, Nina, puheenjohtaja (2. kausi) 2019–2022
Avoin (1. kausi) 2022–2023

SKPL:
Ikkala, Jussi (2. kausi) 2019–2022
Kartano, Markus (3. kausi) 2017–2022
Mäkelä, Sini (3. kausi) 2017–2022
Paasivirta, Tuula (1. kausi) 2021–2022

STL:
Kirmanen, Lotta (1. kausi) 2021–2022

Toimisto:
Huhtasalo, Ilari
Laaksamo, Merja, sihteeri

Järjestöjen neuvottelukunta

Keränen, Janne, puheenjohtaja
Ahtiainen, Anita
Kitunen, Kari-Antti
Kokkonen, Toni
Laine, Antti
Veikkola, Juri

Toimisto:
Junni, Jussi
Engström, Maarit

Kirkkomusiikin opiskelijatoimikunta

Suominen, Teemu, puheenjohtaja (Siba Hki)
Aaltonen, Maria (Siba Hki)
Holopainen, Heinituuli (OAMK)
Keskisipilä, Teresa (OAMK)
Saarenpää, Sanna (Siba Kuopio)
Tyni, Jaakko (Siba Kuopio)

Teologian opiskelijatoimikunta

Helsinki:
Pänkäläinen, Inka 04/2022-
Laatikainen, Petra 2021-
Mäkinen, Arttu 2021-
Salovirta, Jalmari 2020-

Åbo:
Länsikallio, Pinja 2022-

Joensuu:
Natunen, Salla 2021-
Heinonen, Vertti  2021-